ZARZĄD MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM BADAŃ FINANSÓW PUBLICZNYCH I PRAWA PODATKOWEGO:

prof. dr hab. Leonard Etel

PREZES ZARZĄDU:

Kierownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi wykład i seminaria z prawa podatkowego. Od 2010 r. przewodniczący Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego. Autor szeregu opinii ekspertyz dla instytucji rządowych i samorządowych. Przewodniczący Rady programowej miesięcznika „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”. Specjalizuje się w lokalnym prawie podatkowym, ordynacji podatkowej i opodatkowaniu nieruchomości. Dziekan Wydziału Prawa UwB w latach 2005-2012. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku w latach 2012 -2015. Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego w latach 2015 – 2019. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

dr hab. Urszula Kinga Zawadzka-Pąk, prof. UwB

I WICEPREZES ZARZĄDU:

Profesor uczelni w Katedrze Prawa Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka rozprawy doktorskiej nt. konstrukcji prawnej, wdrażania i realizacji budżetu zadaniowego we Francji i w Polsce oraz rozprawy habilitacyjnej nt. ochrony dobra wspólnego poprzez budżet obywatelski (partycypacyjny) – studium aksjologiczno-prawne. Absolwentka Prawa i Filologii Francuskiej na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, Prawa i Zarządzania Finansami Publicznymi na Uniwersytecie Paryż 1, Panthéon-Sorbonne. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (stypendium dla wybitnych młodych uczonych na początku kariery naukowej w latach 2014-2015), polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla wybitnych młodych uczonych w latach 2014-2017) oraz francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (stypendium Bourse Eiffel w latach 2009-2010). Kierownik grantów Sonata i Preludium, główny wykonawca grantu promotorskiego, a także wykonawca dwóch projektów badawczych kierowanych przez prof. Eugeniusza Ruśkowskiego – finansowanych przez polskie Narodowe Centrum Nauki. Autorka ponad stu publikacji z zakresu finansów publicznych i prawa finansowego, zarządzanie finansami publicznymi, zasady budżetowe, rozliczalność w finansach publicznych, budżetowanie partycypacyjne (obywatelskie), wartości publiczne, aksjologia prawa finansowego, reguły fiskalne, budżetowanie zadaniowe, również w ujęciu interdyscyplinarnym. Prelegent na międzynarodowych konferencjach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Republice Czeskiej, Holandii, Danii, Francji, Norwegii, we Włoszech, na Węgrzech i na Białorusi. Kierownik i wykładowca Szkoły Prawa Francuskiego na Wydziale Prawa UwB, członek Redakcji „Białostockich Studiów Prawniczych”. Więcej informacji znajduje się na mojej stronie internetowej www.uzawadzka.org.

Moim świeckim życiowym hasłem sa słowa Jacka Walkiewicza, autora najbardzej popularego tedexa na youtubie w Polsce: "Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to luksus w życiu."

prof. dr hab. Mariusz Popławski

II WICEPREZEZES ZARZĄDU:

Studiował prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę dydaktyczną. W 2003 roku uzyskał stopień doktora, z powodzeniem broniąc rozprawę doktorską zatytułowaną “Lokalne prawo podatkowe”. W roku 2013, na podstawie trzech swoich publikacji: „Uchwały podatkowe w nadzorze regionalnych izb obrachunkowych”, „Instytucje zwrotu podatku. Charakter prawny i funkcjonowanie”, „Rozważania wokół instytucji zwrotu podatku”, uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne. Rok później, uzyskał stopień LL.M amerykańskiej uczelni Michigan State University College of Law, a w roku 2020  tytuł profesora nauk prawnych. Od 2019 roku, pełni funkcję Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w prawie podatkowym i jest autorem ponad 200 publikacji z tego zakresu. Zrealizował też wiele projektów i ekspertyz dotyczących prawa podatkowego, prezentując wyniki swoich badań naukowych podczas różnorodnych konferencji, w kraju i za granicą, m.in. w Budapeszcie, Gdańsku, Gdyni, Białymstoku, Gyor czy Brnie. W roku 2017 wyjechał do Chin, gdzie prowadził wykłady na Louyang Normal University i gdzie został wyróżniony, przez Rektora uczelni, tytułem profesora honorowego. Ponadto, w roku 2018, wykładał także na North University (Chiny). W latach 2014-2019, Profesor Mariusz Popławski był, mianowanym przez Premiera RP, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. W chwili obecnej jest m.in. członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma “Institutiones Administrationis”, członkiem Środkowo i Wschodnioeuropejskiego Towarzystwa Nauk Administracyjnych” (Central and Eastern European Society of Administrative Sciences), a także członkiem Rady Naukowej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. W roku 2020, Profesor Popławski został uhonorowany, przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku, nagrodą za wkład w promocję mediacji.

mgr Łukasz Presnarowicz

SEKRETARZ ZARZĄDU:

Asystent w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Ukończył studia magisterskie na kierunku prawo na Wydziale Prawa.  Od 2016 r. członek Studenckiej Poradni Prawnej Pracowni na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (obecnie członek sekcji wspierającej). W grudniu 2022 r. ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Od marca 2023 r. powołany na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku. Zainteresowania naukowe: prawo podatkowe, procedury podatkowe, kliniczne nauczanie prawa oraz komunikacja prawnicza. 

dr hab. Sławomir Presnarowicz, prof. UwB

CZŁONEK ZARZĄDU:

Zatrudniony w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Wydziału Prawa UwB. Od 2008 r. do 2017 r. prowadził badania naukowe nad procedurami podatkowymi w Polsce oraz w wybranych krajach europejskich. W ramach tych badań zrealizował uprzednio zaplanowane wyjazdy do krajów (miast): Francja (Paryż), Wielka Brytania (Londyn, Bristol), Ukraina (Lwów, Kijów, Charków), Litwa (Wilno), Niemcy (Berlin, Cottbus, Freiburg), Szwajcaria (Bazylea), Austria (Wiedeń), Białoruś (Grodno), Rosja (Woroneż, Moskwa), Republika Czeska (Brno). W czasie wyjazdów został zebrany materiał badawczy, który wykorzystano w formie publikacji książkowych (S. Presnarowicz, Postępowanie podatkowe. Czynności sprawdzające. (w:) Prawo podatkowe. Zarys wykładu, Leonard Etel (red.) Warszawa 2013; S. Presnarowicz, Zaskarżanie decyzji podatkowych w Polsce, Białystok 2014, S. Presnarovič, Finansovye procedury stran Central‘noj i Vostočnoj Evropy, pod red. S. Presnaroviča, Białystok 2013), artykułów (E. Ruśkovski, S. Presnarovicz, J. Czernikova, Prablemy nalogovo pravopriminienia w Republice Polszi i Rosijskoj Federacji, w: Sovremienoje Pravo, Moskva 2014, Nr 4) oraz wielu referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Od 2000 r. jest aktywnie działającym członkiem Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2012 r. prowadzi wykłady na Filii UwB w Wilnie. W latach 2010-2014 zrealizował grant habilitacyjny, w ramach którego opublikował książkę nt. „Zaskarżanie decyzji podatkowych w Polsce”, Białystok 2014 r. W 2015 r. uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.  Obecnie prowadzi badania przygotowując monografią nt. „Spory podatkowe w Polsce i na Litwie”. Z dniem 5 marca 2013 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie do chwili obecnej orzeka w Wydziale III Izby Finansowej.

dr Ewelina Bobrus - Nowińska

CZŁONEK ZARZĄDU:

Radca prawny, asystent w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego. Prowadzi wykłady, ćwiczenia i seminaria z zakresu prawa podatkowego. Specjalizuje się w lokalnym prawie podatkowym i ordynacji podatkowej. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego.

dr Ewa Lotko

CZŁONEK ZARZĄDU:

Adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych i prawa finansowego, w tym dotyczących instrumentów ograniczania długu publicznego, budżetu partycypacyjnego, motywacji podatkowej. Redaktor naczelna czasopisma „Annual Center Review” oraz sekretarz redakcji czasopisma „Białostockie Studia Prawnicze”. Członek regionalnej komisji orzekającej o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych oraz kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. 

dr Marcin Tyniewicki

CZŁONEK ZARZĄDU:

Adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w prawie finansowym Unii Europejskiej i samorządu terytorialnego. W latach 2013-2021 członek Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, od 2011 r. członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.

dr Piotr Woltanowski

CZŁONEK ZARZĄDU:

Adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W 2008 r. obronił dysertację nt. Problemów kontroli stanowienia i stosowania prawa podatkowego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunał Konstytucyjny napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Eugeniusza Ruśkowskiego w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego. Została ona uhonorowana nagrodą Rektora Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. Autor ponad 80 publikacji naukowych dotyczących ochrony praw podatnika, wykonywania budżetu państwa, funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej oraz historii praw człowieka i historii nauki, których sumaryczny Impact Factor wynosi 64,691 IF. Mediator stały w sprawach gospodarczych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.  W 2002 r. był jednym z członków-założycieli Centrum Informacji  i Organizacji  Badań  Finansów  Publicznych i Prawa Podatkowego  Krajów  Europy  Środkowej  i Wschodniej – Stowarzyszenia przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2011- 2012 był sekretarzem Komisji Rewizyjnej, a w latach 2012-2019 Sekretarzem Zarządu Centrum, obecnie członek Zarządu Centrum. Należy również do Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego.